Pěstuji

Duben – ať nepřijdem na buben!

Venku je krásných 18 stupňů nad nulou, den po Velikonocích. První pracovní den po poslední letošní dovolené na horách. Takže zpátky do práce a do kytiček. 🙂 A hlavně a konečně – VEN na zahradu!

 

Sadba okurek a rajčat se má k světu. Okamžitě jsem je musela přesadit, protože chudák lilek to nedával a byl utlačován megaokurmama. Trochu jsme to bohužel nevypočítali s místem, takže máme všechna okna obložený květináčkama. Můj muž musel dokonce stvořit jakýsi provizorní stůl na naši zasklenou lodžii, abych měla kam květináčky dát. Stejně to nestačilo a ještě mi zbývá přesadit asi 30 keříčků chilli papriček. Potřebuju skleník.

 

Moje návštěvy zahradnictví začínají být čím dál dražší, naposledy jsem si přinesla zase sadu pytlíčků – tentokrát trvalky a letničky. Vše jsem poctivě nandala o víkendu na záhon. Nejvyšší – laskavec – by měla dosahovat 120cm a nejnižší – chrpa – by měla mít pouhých 40 cm 😀 Doufám, že se mi to povedlo všechno sladit tak, aby to vypadalo jako dekorativní džungle. Doufám, že mýho muže neklepne pepka, až tu džungli uvidí.

 

Ale nejšťastnější jsem ze čtyř (dnes už pěti) keříčků, které jsem koupila, vykopala vlastnoručně díry a zasadila. Dvě borůvky, jedna malina a jeden černý rybíz. A dneska si nesu domu brusinku. Jediná nevýhoda u brusinek a borůvek je, že jsou kyselomilné. Pro normální zahradu absolutně nevhodné. Ideální postup je vykopat jámu jako blázen, koupit speciální substrát na borůvky, vystlat jámu silnou folií a teprve pak nasypat substrát a zasadit keříčky. To jsem zvědavá, co to udělá. Malina a rybíz jsou o něco méně náročné, ale stejně jsem je radši zasadila do čerstvého kompostu. Rybíz okamžitě pustil hromadu listů. Malina zatím mlčí.

 

Během dubna je potřeba taky připravit záhony na další rok – pokud jste na podzim líní jako já. Takže když už si pěkně všechny rostliny hoví v dostatečně velkých květináčích a je na chvíli od přesazování klid, beru do ruky lopatu, hrábě, rýč, vidle, motyku a s motivací, že konečně trochu zhubnu do plavek se vrhám ven. Porýt záhony, rozvézt kompost, založit nové záhony. Jo, to je plán na tenhle měsíc.

 

Hodně štěstí!

 

Napsat komentář