Pěstuji

Březen – nejvyšší čas začít s přípravami na jaro! (1. část)

 

Už to začíná! Už svítí! Už sluní! Už nejezdíme do práce za tmy a nevracíme se za tmy. Už to konečně vypadá, že bude líp (aspoň, co se týče počasí). Nejvyšší čas začít se připravovat na zahradničení.

V první řadě potřebujeme koupit kvalitní substrát. Mluvím z vlastní zkušenosti. Pokud se vám zdá, že ten substrát na obrázcích vypadá spíš jako mulčovací kůra, máte pravdu. Bohužel jsme letos nevybrali dobře (Nikdy nekupujte substrát v Hornbachu a když, tak jenom z těch dražších 😀 ). Jinak stačí základní, obyč substrát. Ale radši si připlatit, fakt.

 

První polovina března:

Rajčata, rajčátka a zase rajčata. My je prostě milujeme. Čerstvá, sušená, pečená. V omáčkách, polévkách, v salátech i na chleba. A nejvíc milujeme cherry rajčátka. Teď je ten správný čas hodit semínka do sadbovače. My máme nejradši odrůdu cherry rajčátek, jejíž keříky jsou asi 150cm vysoké (takže žádný zakrslý keřík). Jmenuje se hrozně jednoduše – Lycopersicon esculentum Lupitas. Loni jsme jich měli pouze 6, letos plánujeme hlavně tyto (schovali jsme si semínka) a koupila jsem si na zkoušku největší odrůdu, co měli 🙂 Prý až 20 cm velká rajčata 🙂 Tak držte palec.

 

Okurky. Salátovky. U nás bývá dostatečně teplo už v květnu na to, aby okurky plodili. Takže se sadbou neváhám, protože už cítím chuť čerstvého, vychlazeného, okurkového salátu 🙂

 

Pokud jste nestihli, tak poslední šance zasadit papriky, lilek, melouny a všechny teplomilnější rostliny. My jedeme druhou várku chilli, papriky, na zkoušku lilek (loni jsem koupila rovnou sadbu).

 

Do konce měsíce března:

Pokud jste jako já a už se nemůžete dočkat, až přestanete kupovat zeleninu v supermarketu, nesmíte si na druhou polovinu března moc plánovat. Protože plán už máte. Je to sadba salátů a kedluben.

Z kedluben máme nejradši giganty. Nenechám je dorůst do těch největších rozměrů, ale už tak středně velké (cca 15cm průměr) je tahám z hlíny, loupu a krájím. Nejlepší je chleba s máslem, solí a čerstvě vytaženou kedlubnou 🙂 Mňam!

Saláty se mi loni povedlo nevypěstovat ani napotřetí (předčasná sadba, pozdní sadba, špatná hlína, málo investovanýho času) a sousedům je loni sežraly housenky 🙂 Takže letos zkouším z těchto načatých pytlíčků sadbu a pak se uvidí 🙂

 

Všechno tohle v sadbovačích nasázím za okna (jižní a jihozápadní strana), rosím rozprašovačem a hlídám. A těším se, co z toho vyleze. 🙂

 

Pokračování příště…. 🙂 

 

Napsat komentář